Ciemna Strona Mydła - recenzja

19 października 2021

article_image

Ciemna Strona Mydła to gra karciana przeznaczona dla pełnoletnich graczy polegająca na układaniu zdań, w których nie doświadczysz poprawności politycznej czy też tolerancji. Przykładowe zdanie, które udało nam się stworzyć podczas rozgrywki: 

Samotny złodziej przemyca dziecko za obopólną zgodą

Wygrywa osoba, która zakończy zdanie i położy swoją kartę "kropkę" spełniając określone warunki. 

Wydaje się proste? Dobrze, bo faktycznie zasady są bardzo proste. 

Na stole wykładane jest pięć kart startowych odpowiadających za części mowy oraz części zdania. Każdy z graczy losuje swoją kartę "kropkę" z określoną wartością, która będzie dla niego celem. Jeżeli na wierzchu kart startowych znajdują się minimum 3 karty odpowiadające karcie "kropki" gracz rzuca kartę w swojej turze i wygrywa grę. 
Gracze po kolei zagrywają karty słów z ręki kładąc na odpowiedni stos wraz aktywowaniem efektu z karty. Dodatkowo autor gry dorzucił kilka pustych kart, które możemy samodzielnie zaprojektować i wprowadzić do gry.

W swojej turze mamy do wyboru jedną z czterech akcji: 

  • Zagranie Karty Słowa
  • Zagranie Karty Kropki
  • Wymiana kart z ręki
  • Pas

Spodobała mi się możliwość całkowitej wymiany kart, dzięki której gracz nie blokował się na kilka rund z powodu kiepskich kart, tylko już w kolejnej miał zupełnie "nową ręką" i wracał do gry. 

Karty słów posiadają dość specyficzny humor oraz grafiki, które mają urozmaicać rozgrywkę, jednak mnie styl prezentowany w grze nie zachęca. Niestety po kilku rozgrywkach okazało się, że żaden z graczy nie zwracał uwagi na występujące grafiki, a już tym bardziej na tworzone z kart zdania. Każdy był skupiony, aby odpowiednie wartości pojawiały się na wierzchu stosu i choć trochę przybliżyć się do zwycięstwa.
Rozgrywka sprawdza się lepiej w większym gronie, grając w dwie osoby szybko odłożyliśmy pomysł kolejnej partii na bok. Gra może być dobrym pomysłem podczas imprezy, w której uczestnicy zanurzyli się w swoich ulubionych napojach. Wówczas tworzone zdania mogą wywoływać uśmiechy na twarzy, a zasady gry nie bedą dla nikogo wyzwaniem. Również czas gry nie jest zbyt duży, jedną rozgrywkę można zakończyć nawet w kilka minut.

Wykonanie jest dobre, ale nie idealne. Karty nie są z cienkiego papieru, rogi kart mam wrażenie są dosyć mocno i niestandardowo zaokrąglone. Pudełko zaś mogłoby być bardziej trwałe i wykonane z lepszego materiału, aktualnie jest to cienka tekturka. Choć przyznaję, podczas korzystania nie mam wrażenia, że z każdym kolejnym razem pudełko ulegnie uszkodzeniu to mimo wszystko pudełko mogłoby być bardziej trwałe. Jako, że staram się być spostrzegawczy i zwracam uwagi na szczegóły zauważyłem niewielki błąd na kartach. Niestety, nie wiem czy jest to wina akurat mojego egzemplarza, ale grafiki na kartach i wzór karty jest lekko przesunięty w prawo co widać na poniższym zdjęciu. Na szczęście, w żaden sposób nie wpływa to na rozgrywkę.

Pod koniec maja 2021 gra ufundowała się na zrzutka.pl z wynikiem 13 660 zł na wymagane 2 000 zł. Obecnie można ją zakupić na stronie gurgosklep.pl w dwóch wariantach Classic oraz Deluxe, odpowiednio za 100 zł oraz 150 zł. W wersji Deluxe mamy więcej kart w porównaniu do wersji Classic - 220 w wersji Deluxe, 170 w wersji Classic.

 

PLUSY

  • proste zasady 
  • dużo kart z efektami, które urozmaicają rozgrywkę (nawet w wersji Classic)
  • błyskawiczna rozgrywka

MINUSY

  • brak poczucia układania zdań, które według opisu gry jest fundamentem rozgrywki
  • błędny wydruk kart
  • "specyficzny" humor oraz grafiki

Komentarze (0)

Zaloguj się , aby móc dodać komentarz do artykułu