Planszowe Gram Prix - nasze głosy

03 marca 2022

article_image

W roku 2021 wyszły same świetne tytuły i ciężko tak naprawdę wybrać jeden, ulubiony. Oczywiście co roku wybierałbym Terraformacje Marsa, ale niestety nie ma jej na liście.

Najlepsza gra

Brodaty: Zwycięzca mógł być tylko jeden czyli moje ulubione ogromne pudło wypełnione po brzegi figurkami. Clash of Cultures monumentalna edycja. Świetna cywilizacyjna gra, która zapewnia kilka dróg rozwoju,15 różnych cywilizacji i inny układ mapy w każdej rozgrywce. Zakochałem się w niej od pierwszego zagrania i już następnego dnia leciałem do sklepu kupić swój egzemplarz. Teraz monumentalnie się pręży na moim kallaxie i nie pokrywa go warstwa kurzu.

Piotr: Faktycznie Clash of Cultures zdobył również i mój głos. Gry cywilizacyjne to zdecydowanie moja ulubiona kategoria gier planszowych. Jednak drugim wyborem była Diuna Imperium od Lucky Duck Games. Figurki, figurkami, ale karty i budowanie talii w Diunie sprawiły mi ogromną przyjemność dlatego zawsze chętnie w nią zagram.

Najlepsze rozszerzenie

Brodaty: Root podziemia czyli najlepszy dodatek wprowadzający szlachetne krety i wybuchowe kruki. Dodaje on też nowe mapy, jeszcze bardziej urozmaicające rozgrywkę w mojej ulubionej grze area control. W ogóle tak naprawdę warto zainwestować we wszystkie dodatki do Roota, a w szczególności w talię banitów i partyzantów.

Najlepsza gra dwuosobowa

Brodaty: Jako najlepsza grę pojedynkową czyli inaczej dwuosobową wybrałem Dice Throne. Wszystko to przez Games Fanatic i moją wygraną w ich konkursie na najlepsze video z kośćmi. Dzięki temu otrzymałem pierwszy zestaw bohaterów, a już po kilku rozgrywkach kupiłem nowy. Niczym piramida finansowa polecam go wszystkim znajomym, a jedyne co dostaje w zamian to masa podziękowań. Świetny karciano-kościany pojedynek, w którym otwieramy pudełko i po prostu gramy. Każdy zestaw zawiera dwóch bohaterów, z całkowicie odmiennymi mechanikami. Szybka rozgrywka i klepanie się po twarzy kośćmi sprawia, że nabawiłem się syndromu jeszcze jednej partii.

Piotr: Dla mnie były to 3 tytuły: Unmatched, Spór o Bór oraz Ostium. Unmatched - kapitalna gra pojedynkowa na planszy z talią odwierciedlającą "życie" bohatera, Spór o Bór - gra zaakceptowana przez żonę (więcej nie muszę tłumaczyć) oraz Ostium, które od dłuższego czasu chodziło mi po głowie i dopiero na Święta Bożego Narodzenia dzięki wydawnictwu Lacerta mogłem przysiąść porządnie i zgłębić grę.

Najlepsza gra z klimatem

Brodaty: Gloomhaven Szczęki Lwa czyli gra z klimatem lochów i smoków. Smoków tu nie ma, ale są za to inne bestie i ci cholerni kultyści. Nie ma tu też figurek, ale za to różnorodność standisów sprawia, że tak szybko nie będziemy się nudzić. Rozkładana mapa w postaci książki jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Ukryty leń we mnie, przynajmniej nie będzie narzekał na szukanie ponumerowanych płytek by stworzyć mapę gry. Jeszcze nie skończyliśmy całej kampanii, ale bawimy się świetnie rozwijając naszych bohaterów i dokładając nowe karty umiejętności do naszych talii. Jako miłośnik dungeon crawlerów zdecydowanie polecam tego mini Gloomhavena.

Najlepsza gra dla dzieci

Brodaty: Kroniki Zamku Avel czyli narysuj swojego bohatera, wyładuj mu plecak przedmiotami i ocal świat przed zagładą. Dorośli i dzieciaki będą świetnie się bawić pokonując kolejne hordy potworów. Na samym końcu każdej rozgrywki czeka nas walka z bossem i powiem tak: łatwo nie jest.

Piotr: Mój głos również zdobyły Kroniki Zamku Avel ze względu na świetną zabawę i przygodę zarówno dla dorosłych jak i dzieci oraz Kroniki Przygody, które po raz kolejny pokazały jak można świetnie połączyć i przystosować grę dla dzieci z aplikacją (porównując do gry dla starszych Kroniki Zbrodni)

Najlepsza gra imprezowa

Brodaty: Pyszna Mixtura od Muduko. Zaryzykuj, wypij i uważaj by się nie struć. Źle wyważony eliksir może cię zamienić w ducha a tylko jeden goblin może być zwycięzcą. Im więcej goblinów tzn współgraczy będzie z nami grało tym lepiej i bardziej chaotycznie.

Najlepsza gra solo

Najlepsza gra rodzinna

Brodaty: Jako najlepszą grę rodzinną wybrałem Kaskadie. Prosta gierka o budowaniu ekosystemu i zbieraniu zwierzątek. Każde zwierzę lubi inaczej się ustawiać i punktować. Moim zdaniem regrywalność i proste zasady są największą zaleta tej gry. Nie obędzie się tu bez tęgich rozkmin, ale to jest to co myszołowy lubią najbardziej.

Piotr: Tyci Akrobaci to w zasadzie bardziej zręcznościowa gra, ale budowanie z mepelków coraz to dziwniejszych akrobacji cyrkowych na czas powodowało mnóstwo frajdy

Najlepsza oprawa graficzna

Brodaty: Brazil świt imperium. To moje najlepiej spędzone wakacje w zeszłym roku. Budujemy, rozwijamy się i tak po trochu walczymy na modularnej planszy. Co turę wybieramy inną akcje i dążymy do zapewnienia sobie jak największej ilości punktów na koniec gry. Piękna oprawa graficzna kafelków i różnych elementów spowodowało, że dla mnie jest to najpiękniejsza gra 2021 roku.

Piotr: Bezapelacyjnie Brazi: Świt Imperium. Idealne kolory, ilustracje, planszetki i kafelki. Koniec, kropka. 

Crowdfunding

Brodaty: Cubitos Ryzykowny wyścig. Zawody minecraftowych zwierzątek o tytuł najbardziej sześciennego. Będziemy budować pulę naszych kości i ścigać się na wielu różnych mapach. Po drodze będziemy kusić szczęście by zapewnić sobie jak najlepsze wyniki. Jak się nam nie uda to będzie nasza wina i naszych chytrych poczynań. Jedna z lepszych ścigałek planszowych w jakie grałem.

Piotr: W zasadzie to nawet podwójna kampania Cubitos (kampania ruszyła drugi raz na wspieram.to) więc i podwójny głos od GramywPlanszówki. 

Najlepsze wydawnictwo

Portal Games
Dice&Bones

Najlepszy sklep internetowy

Grybezpradu.eu

Najlepszy lokal

iGranie w Lochu
Gosu

Najlepsza inicjatywa

PortalCon
Poczta Planszówkowa

Media

W kategorii media może być tylko jeden wygrany ;) (Oczywiście żartujemy ponieważ i tak wielkim sukcesem jest dla nas sama nominacja. Rozpoczęlismy swoją działalność w drugiej połowie roku, a i tak udało się zdobyć nominacje w kategorii Blog/serwis - dziękujemy!)

Ciężko wskazać tylko 3 podmioty wśród każdej z kategorii Media, niewątpliwie jest mnóstwo wspaniałych działalności, zespołów i osób w świecie gier planszowych (na szczęście mamy kilka osób w naszym zespole, więc głosy mogliśmy odpowiednio rozdysponować). Chcielibyśmy jednak przyznać, można to nazwać wyróżnienia, o których musimy napisać, które szczególnie zapadły nam w pamięci w 2021 roku.

Brodaty: Stowarzyszenie o tak długiej nazwie, że stosują enigmatyczny skrót SMGP Kości. Nasze lokalne Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości robi świetną robotę organizując potkania dla graczy w Puszczykowie, Luboniu i Poznaniu. Pomagają oni ludziom wdrożyć się w świat planszówek, a i dla starych wyjadaczy znajdą wiele ciekawych tytułów z całego świata. Przychodząc do nich czuje się przyjemną i rodzinną atmosferą. Są bardzo skromni mimo, iż posiadają status lokalnych celebrytów. Nie dość, że nagrywają filmy na YouTubie to jeszcze występują w telewizji śniadaniowej. Jednak nie polecam ich filmiku jak czyścić gry planszowe, bo Carcassonne Star Wars potrafią zamienić na zwykłe zamkowe. Założyli świetne wydawnictwo czyli Dice & Bones. Celują oni w nietuzinkowe, ciekawe gry i nie mogę się doczekać nowości jakie nam zaserwują w tym roku.

Piotr: W 100% zgadzam się z Grzegorzem. Kiedy chłopaków spotkałem po raz pierwszy i pokazałem im stronę, przyjęli od razu jak swego. Od tego się właściciwe zaczęło, teraz jak tylko nie mogę pojawić się na spotkaniu w Puszczykowie czy Poznaniu strasznie ubolewam! Mają tyle gier, że głowa za mała. Dobrze, że wystarczy do nich tylko napisać, a przywiozą i wytłumaczą grę bez problemu. Na ich twarzach zawsze maluje się uśmiech, pomimo tłumaczenia kilkukrotnie nawet długich, skomplikowanych zasad i bije od nich zawsze pozytywna energia. Dodatkowo i sama współpraca chociażby podczas pomocy przy organizacji Targów Hobby była świetna. Naprawdę wspaniały zespół!

Podcast Kości, Piony i Bastiony - słuchałem chłopaków jeszcze przed powstaniem strony, ich docinki, bezpośredniość sprawiają, że każdy odcinek to przyjemność dla ucha. Choć jak sami mówią tylko ich słychać, a nie widać, to miałem okazję poznać osobiście i krótko porozmawiać. Bardzo się cieszę z naszego spotkania, rozmowy w trakcie podcastu i cóż mogę powiedzieć - twórzcie tak dalej!

Wśród vlogów muszę napisać o Argo nawija. Praktycznie od samego początku śledzę jego filmy planszówkowe i kiedyś powiedziałem do brata - zobaczysz, jego kanał będzie mega znany. Faktycznie, jego ogromna systematyczność i jakość filmów przekłada się na coraz większą popularność. Widać jego włożony trud i pracę we filmy więc trzymam kciuki za dalszy rozwój.

Spotkanie z Łukaszem z kanału Kawa, rozmówki, planszówki (dawniej Gry planszowe u Wookiego) i gra w Wiedźmina było niesamowitym doświadczeniem, więc szczególne podziękowanie za zaproszenie!

Jeśli jeszcze nie zagłowałeś/zagłosowałaś w plebiscycie to pamiętaj, że masz czas do 8 marca! Koniecznie wejdź na stronę https://planszowegramprix.pl/


Komentarze (0)

Zaloguj się , aby móc dodać komentarz do artykułu