Gry planszowe - cyfrowe

28 czerwca 2021

article_image

Kto by pomyślał, że nadejdą czasy, w których gry planszowe mogą być rozgrywane w formie cyfrowej na komputerze, smartfonie itp. Czy faktycznie takie rozwiązanie ma sens? Kiedy granie na komputerze w gry planszowe może przynieść korzyści?

Jeżeli tak jak ja zastanawiasz się nad odpowiedziami, to zapraszam do kolejnego artykułu z serii pierwsze kroki w świecie gier planszowych. Poprzedni artykuł o wydarzeniach planszówkowych był związany bezpośrednio z następstwem wystąpienia pandemii, koniecznością zareagowania i przeniesieniem wydarzeń w formie konwentów, zjazdów, targów na formę eventów. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku samych gier planszowych, bowiem pandemia spowodowała wzrost zainteresowania platformami, na których można zagrać w ulubione tytuły. Okazuje się, że można przenieść całkowicie planszę, kości, karty itd. do aplikacji i grać z ludźmi praktycznie z całego świata. Platformy, które oferują takie rozwiązania są już na rynku od kilku lat, jednak teraz przeżywają prawdziwe oblężenie. Najpopularniejsze z nich to:

Tabletop Simulator – płatna aplikacja dostępna na platformie Steam tworzona przez prawdziwych fanów gier, bo to właśnie gracze skanują plansze, karty i przekształcają je w formę cyfrową. Dużo gier jest do pobrania z Warsztatu Steam całkowicie za darmo i wspólnego ogrania online ze znajomymi. Dodatkowo sami producenci gier oferują zakup gry w formie DLC do Tabletop Simulator, przygotowany i dostosowany specjalnie do gry online. TTS wykorzystywany jest również mocno przez twórców gier, ponieważ aplikacja zawiera wiele komponentów i funkcji umożliwiających import własnych obrazków, planszy, grafiki, a nawet stołów. Dodatkowo dla bardziej zaawansowanych w dziedzinie programowania istnieje możliwość zautomatyzowania wielu akcji i przyspieszenia rozgrywki. Świetne narzędzie do testowania gier i prototypów. Wymagające początkowo wdrożenia, ale dające mnóstwo możliwości.

Przydatna funkcja w aplikacji, która umożliwia zrobienie czegoś, czego nigdy w życiu nie zrobiłbyś grając ze znajomymi? Wywróć stół z planszą do góry nogami! Spokojnie, można wczytać poprzedni stan i grać dalej.

Tabletopia – aplikacja niewymagająca instalacji (chyba że chcemy pograć na dedykowanej aplikacji dla Androida oraz iOS lub Steam), całkowicie dostępna z poziomu przeglądarki, oferuje 3 subskrypcje: dla graczy będą to Bronze, Silver oraz Gold oraz dla twórców: Basic, Advanced, Pro

Tabletopia

Zawiera w swojej bazie ponad 1500 gier, więc na kilka tygodni powinno Ci wystarczyć. Podobnie jak TTS daje możliwość zaproszenia znajomych i wspólnego rozegrania partii. Porównując do TTS, Tabletopia jest darmowa, ale z pewnymi ograniczeniami np. ograniczoną liczbą graczy, okrojoną liczbą scenariuszy.

Board Game Arena – podobnie jak Tabletopia również dostępna w przeglądarce, natomiast w przeciwieństwie do dwóch omawianych wcześniej dostępna jest w języku polskim, więc nie będzie to tworzyć niejako bariery przy korzystaniu.

Osobiście najczęściej korzystam z TTS – Tabletop Simulator, który jest dla mnie intuicyjny (aczkolwiek trochę praktyki jest wskazane przy obsłudze z aplikacji - korzystanie ze skrótów klawiszowych itp.), a kupując jednorazowo dostęp do aplikacji na Steam mam możliwości skorzystania w 100% z aplikacji, mnóstwo gier w Warsztacie, no i możliwość tworzenia własnej gry.

Oprócz wskazanych platform producenci i wydawcy gier poszli krok dalej tworząc dedykowane i specjalnie zaprojektowane aplikacje konkretnych gier planszowych. Sztandarowym przykładem takiej gry jest Cywilizacja: Poprzez Wieki wydana na Android, iOS oraz Steam, ciesząca się ogromną popularnością wśród graczy. Tworzone są w tej grze regularne turnieje i ligi. Niektórzy uważają, że wersja cyfrowa jest lepsza od standardowej edycji. Specjalnie napisałem niektórzy, ponieważ wciąż mam mieszane uczucia. Posiadając obie kopie, zarówno cyfrową, jak i standardową edycję z dodatkiem mogę potwierdzić, że aplikacja znacznie przyspiesza rozgrywkę, która przy czterech osobach mogła trwać nawet około 5 godzin. Świetne rozwiązanie umożliwiające zaplanowanie własnego ruchu przed podjęciem ostatecznej decyzji, automatyczne przeliczanie fazy produkcji, podsumowania punktów za nas i rozstrzygania wydarzeń. Na plus także, jeśli nikomu się nie spieszy, możliwość ustawienia czasu na wykonanie ruchu, np. co 12 godzin i na spokojnie rozgrywanie swojej akcji. Po zakończeniu ruchu przeciwnika dostajemy powiadomienie, od którego odliczany jest czas 12 godzin.

Jednak to wciąż gra cyfrowa, owszem, posiada wszystkie mechaniki idealnie odwzorowane w aplikacji, ale brakuje interakcji z graczami, przesuwania kosteczek zasobów, trzymania kart w ręce i analizowania na „żywym” stole ruchów przeciwnika. Wiadomo, w dzisiejszych realiach takie rozwiązanie jest idealne i pewnie nie łatwo będzie przekonać znajomych do powrotu i przerzucenia się na formę fizyczną gry, ale dla prawdziwych fanów tej pozycji na pewno znajdzie się czas i chęci do rozegrania w pełnej okazałości partii w tę grę.

Innymi przykładami takich gier są Terraformacja Marsa, Root, Cieżarówką przez galaktykę, Scythe, Talisman,

Jakie zatem możemy wskazać plusy korzystania z takich rozwiązań? Chyba największym plusem jest przyspieszenie niektórych faz rozgrywki, brak konieczności bardzo długiego rozkładania planszy i komponentów, możliwość zagrania ze znajomymi bez względu na odległość, możliwość zapisania aktualnego stanu gry i dokończenie w innym terminie, aż wreszcie cena! Korzystanie z aplikacji jest o wiele tańsze niż zakup każdej gry, a więc dzięki TTS, Tabletopii, czy BGA jesteś w stanie ograć tyle pozycji ile dusza zapragnie, co w przypadku zakupu każdego tytułu mogłoby być po prostu niemożliwe, a testując daną grę będziesz miał pewność, że nie jest to zakup kota w worku. Być może również stwierdzisz, że warto posiadać grę w swojej kolekcji.

Minusy są myślę oczywiste, bo w końcu taka jest idea spotkań przy grach planszowych, a zatem brak kontaktu z graczami, brak interakcji z fizycznymi komponentami gry. Dodatkowo nie ma co ukrywać - poruszanie się po cyfrowych platformach nie jest tak intuicyjne na początku i zawsze obsługa gry w formie fizycznej będzie prostsza.


Komentarze (1)

Zaloguj się , aby móc dodać komentarz do artykułu
Damnhard
08 lipca 2021, 09:49
Dla mnie dodatkowymi zaletami jest automatyczne pilnowanie zasad gry oraz możliwość łatwego cofnięcia ruchu/tury.