Wydarzenia planszówkowe

28 czerwca 2021

article_image

Seria artykułów dla początkujących

1. Początek
2. Recenzenci gier planszowych
3. Wydawnictwa w Polsce
4. Podcasty o grach planszowych
5. Wydarzenia planszówkowe
6. Sklepy z grami planszowymi

Gdyby nie ta pandemia… mielibyśmy okazję do spotkań na wydarzeniach planszówkowych. A tak czeka na Ciebie jedynie artykuł, abyś zaplanował sobie w niedalekiej (miejmy nadzieję) przyszłości obecność na wybranych wydarzeniach. Oczywiście wielu organizatorów zdecydowało się na przeniesienie imprezy na formę online, ale nie ma co się oszukiwać, bycie online przed komputerem na wydarzeniu związanym z grami planszowymi, gdzie nie ma możliwości sprawdzenia gry na żywo, przesuwania figurek, tasowania kart, rozmowy z innymi graczami itd. jest co najmniej średnie. Szukając plusów zawsze można stwierdzić, że gdyby nie forma online, z uwagi na event odbywający się przykładowo w USA, nigdy nie udałoby się wziąć udziału i być częścią wydarzenia. Obecna sytuacja zmusza nas niejako do przyjęcia aktualnej formy i oczekiwania na lepsze czasy, więc nie marudzimy i przechodzimy do głównej części artykułu.

JEDNAKŻE… jest nadzieja! Pierwsze polskie eventy ruszają już w tym roku, o czym napiszę poniże,j więc nie pozostaje nic innego jak śledzić naszą stronę, ponieważ planujemy stworzyć dla Was kalendarz pt. „Wydarzenia planszówkowe”, w którym będziemy zbierać dla Was na bieżąco wszystkie lokalne imprezy z grami planszowymi.

Przechodząc od zagranicznych kończąc na naszych, polskich eventach, zacznę od największego konwentu Gen Con, który odbywał się co roku w USA. Nazwę konwent można rozumieć jako zjazd fanów, w naszym przypadku będą to gry planszowe, ale głównie konwenty będą dla fanów fantastyki, gier RPG, seriali itp.

Gen Con to niewątpliwie największa, kilkudniowa impreza dla fanów szeroko rozumianych gier planszowych, karcianych, fabularnych, wojennych, figurkowych itp. organizowana w Indianapolis w USA. Cztery dni, podczas których spotykają się prawdziwi maniacy gier i fantastyki, odbywają się turnieje, wykłady, seminaria, aukcje – po prostu raj dla planszoholików. Założycielem Gen Con był Gary Gygax, współtwórca Dungeons & Dragons (prekursora dzisiejszych gier RPG, w których gracze tworzą własne postacie w wybranym świecie i pod przewodnictwem tzw. Mistrza Gry przeżywają wspólnie przygodę).

Planowana data: 16-19 września 2021

Spiel Essen – największe targi gier planszowych w Europie. W samym 2019 roku było ponad 200 tys. uczestników! Mnóstwo premier dzięki autorom i wydawcom gier pragnącym zaprezentować po raz pierwszy graczom nowe tytuły.

Planowana data: 14-17 października 2021

Przechodzimy do polskiego podwórka gdzie też możemy pochwalić się wielkimi wydarzeniami:

Pyrkon – wprawdzie to głównie Festiwal Fantastyki odbywający się na Międzynarodowych Targach w Poznaniu, ale nie zabraknie bloku gier bez prądu, w którym odbywają się liczne turnieje i wystawy modelarskie. Choć w 2021 Organizatorzy potwierdzają, że Pyrkon się nie odbędzie, to na pocieszenie jest data Pyrkonu 2022.

Planowana data: 17-19 czerwca 2022

Planszówki w spodku – kolejna wielka impreza planszówkowa w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach, gdzie podczas dwudniowego zjazdu będziecie mieli okazję zagrać w nowe gry, prototypy, czy też przeżyć sesję RPG z najlepszymi Mistrzami Gry.

Potwierdzona data: 4-5 września 2021

Planszówki na PGE Narodowym – jak widać na stadionach nie tylko można uprawiać sporty, ale również grać w gry planszowe! Jest szansa, że w 2021 roku impreza wróci i będzie można spotkać się na PGE Narodowym w Warszawie.

Planowana data: nieznana

Macie inne planszówkowe wydarzenia w Waszej okolicy? Piszcie śmiało, czy to w komentarzu, czy do nas na email, abyśmy wspólnymi siłami stworzyli największy kalendarz wydarzeń w Polsce!


Komentarze (2)

Zaloguj się , aby móc dodać komentarz do artykułu
gandalfzolty
31 października 2021, 18:16
Trzeba tu dodać MFKiG w Łodzi
latosie
08 lipca 2021, 10:09
Wtorki na planszy w bibliotece w Wodzisławiu Śląskim między godziną 10-12.
Zapraszają Sportowcy na planszy :)