Planszowe Gram Prix

10 października 2021

article_image

Rozmowa została przeprowadzona z Krzysztofem Pilchem. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i zapraszam wszystkich do poniższego wywiadu.

1. Czym jest plebiscyt Planszowe Gram Prix?

Planszowe Gram Prix to plebiscyt skierowany do wszystkich fanów gier planszowych odbywający się co roku. Jego specyfiką jest wielość kategorii, w których można oddać głos. Uczestnicy głosują nie tylko na swoje ulubione planszówki, ale również na wydawnictwa, media, inicjatywy czy sklepy planszówkowe. Co roku zachęcamy, by oddany głos w kategoriach “niegrowych” był formą uznania dla tych, którzy przyczyniają się do promowania naszego hobby. Co roku Planszowemu Gram Prix towarzyszy konkurs dla głosujących z pokaźną pulą nagród. 

2. Skąd pomysł na stworzenie plebiscytu?

Kilka lat temu gdy zaczęły się toczyć dyskusję nad przyczynami słabej widoczności w mediach Konkursu Planszowa Gra Roku, w grudniu 2015 roku zacząłem zastanawiać się czy nie dałbym rady stworzyć jakiejś planszówkowej nagrody i ją wypromować. Na początku myślałem o inicjatywie, w której podobnie jak w Planszowej Grze Roku, grupa specjalistów z branży wybierałaby najlepsze tytuły. W tym samym czasie dowiedziałem się, że trwają rozmowy na temat zmian w PGR i otrzymałem propozycję, by nie tworzyć nagrody konkurencyjnej, lecz dołączyć do grona organizatorów Planszowej Gry Roku. Zgodziłem się, choć ostatecznie nic z tego nie wyszło.
Ale myśl o stworzeniu czegoś nowego nadal pozostała mi w głowie i wymyśliłem plebiscyt, w którym każdy fan planszówek mógłby oddać swój głos. Pomysł stopniowo ewoluował, ale dość szybko pojawiła się myśl o wielości kategorii, by pokazać różnorodność planszówek i docenić więcej tych dobrych. 
Tak naprawdę każda edycja przynosi jakieś zmiany i mam wrażenie, że są to zmiany na lepsze. Nie byłyby one możliwe bez grupy życzliwych osób, twórców, mediów, którzy bezinteresownie wspierają mnie swoją radą.
Z ciekawostek - długo zastanawiałem się nad nazwą Plebiscytu, zrobiliśmy burzę mózgów w redakcji, był nawet zdaje się konkurs na grupie gry planszowe, na najciekawszą propozycję. Pojawiły się wtedy takie nazwy jak: Plebiscyt Grabierze, Nagroda BeTA – czyli Board Time's Awards, Meeplebiscyt, Plebiscyt Gradacja i wiele innych mniej lub bardziej egzotycznych. Na końcu listy znalazło się Gram Prix, które zaproponował chyba nasz dawny redaktor Paweł Kajak.

3. W jakich kategoriach gracze mają możliwość oddania swojego głosu?

W ostatniej edycji nastąpiło trochę zmian jeśli chodzi o dostępne kategorie, aktualnie są to:

Najlepsza Gra Planszowa

Najlepsze Rozszerzenie

Najlepsza Gra Dwuosobowa

Najlepsza Gra z Klimatem

Najlepsza Gra dla Dzieci

Najlepsza Gra Polskiego Autora

Najlepsza Gra Imprezowa

Najlepsza Gra Solo

Najlepsza Gra Rodzinna

Najlepsza Oprawa Graficzna

Najlepsza Kampania Crowdfundingowa

Najlepsze Wydawnictwo

Najlepsza Inicjatywa Planszówkowa

Najlepszy Sklep Internetowy

Najlepszy Blog/Serwis Planszówkowy

Najlepszy Podcast Planszówkowy

Najlepszy Vlog Planszówkowy

Najlepsze Social Media Planszówkowe
 

Można oddać głos w dowolnej liczbie kategorii, nie ma obowiązku głosowania we wszystkich.

4. Kto zgłasza nominacje w poszczególnych kategoriach?

Co roku wydawcy otrzymują formularze zgłoszeniowe do Planszowego Gram Prix. Do każdej kategorii mogą oni zgłosić do 5 gier wydanych w języku polskim w roku poprzedzającym aktualną edycję Plebiscytu. Jedna gra może wystąpić w maksimum 2 kategoriach - do tego limitu nie wlicza się kategoria Najlepsza Gra Planszowa i Najlepsza Gra Polskiego Autora. W formularzu są definicje poszczególnych kategorii, a ja zastrzegam sobie możliwość odrzucenia jakiegoś tytułu, jeśli uznam, że nie pasuje do danej kategorii. W praktyce wygląda to tak, że po zgłoszeniu gier przez wydawnictwo wrzucam listę na grupę, w której obecni są zaproszeni przeze mnie do współpracy twórcy mediów i jeśli pojawiają się wątpliwości, dyskutujemy o nich. 

5. W jaki sposób przeprowadzany jest plebiscyt? W jaki sposób można oddać swój głos/swoje głosy? Ile głosów może oddać każda osoba?

Głosowanie odbywa się za pomocą formularza, który udostępniamy na stronie Planszowego Gram Prix w momencie startu Plebiscytu. Każdy głosujący może oddać od 1 do 3 głosów w każdej z kategorii, w której chce zagłosować. Aby głos został zapisany, konieczne jest kliknięcie w link potwierdzający, w wiadomości, która jest wysyłana na podany przez osobę głosującą mail. 

6. Kiedy odbywa się Planszowe Gram Prix? Czy znana jest data Plebiscytu w 2022 roku?

Planszowe Gram Prix odbywa się zazwyczaj w lutym, konkretna data najnowszej edycji nie jest jeszcze znana. 

7. Ile edycji zostało dotychczas przeprowadzonych?

Dotychczas odbyło się pięć edycji Planszowego Gram Prix. 

8. Jaką popularnością cieszy się plebiscyt?

W ubiegłym roku głos oddało 5309 zweryfikowanych osób.

 


Komentarze (0)

Zaloguj się , aby móc dodać komentarz do artykułu