Ragusa

Ragusa
Ragusa

Polska premiera: 2021
Globalna premiera: 2019
Polscy wydawcy: Fishbone Games
Globalni wydawcy: Braincrack Games
Liczba graczy: 1-5
Czas gry: 40-80 min
Wiek: 12+

Kategorie: Strategiczne
7.5 /10
na podstawie 4 ocen
Ocena gry
2.0 /5
na podstawie 3 ocen
Próg wejścia

Ragusa to nieskomplikowana gra typu euro, w której gracze na zmianę umieszczają swoje domy, zdobywając dostęp do surowców lub wykonując odpowiednie akcje przynoszące punkty. Zasady są proste, ale dają wiele możliwości na osiągnięcie zwycięstwa. To doskonały tytuł dla graczy, którzy chcą zrobić kolejny krok w planszówkowej przygodzie. Dzięki ilustracjom Bartka Roczniaka, Ragusa zachwyca estetyką i wykonaniem komponentów.

Gracze budują domy na styku trzech sześciokątnych pól (heksów), rozwijając swoją ekonomię poprzez uzyskiwanie dostępu do surowców (na obszarach wiejskich) oraz akcji (w mieście). Każdy umieszczony dom aktywuje jednocześnie trzy sąsiadujące z nim miejsca. Surowce pozyskane na obszarach wiejskich (drewno, kamień) służą do budowy kolejnych budynków, z oliwek, winogron i rudy srebra można natomiast produkować w mieście towary: oliwę, wino i srebro, które później sprzedajemy. Ich wartość rynkowa zmienia się za sprawą przypływających i wypływających z miasta statków handlowych. Ostatnim surowcem są ryby, taki rodzaj jokera, za które można zdobywać punkty zwycięstwa albo zamieniać je na inne surowce.

W mieście natomiast gracze uzyskują dostęp do określonych akcji. Wybór jest spory, wybieramy spośród dziesięciu możliwości, ale cały czas trzeba pilnować poczynań przeciwników, bo przy każdej akcji może się znaleźć maksymalnie sześć domów. Jeżeli na przykład postawimy budynek obok winiarni, to wyprodukujemy wino z winogron. Z kolei kamieniarz pozwala na budowę murów miejskich, a architekt wież okalających miasto. Na targowisku kupujemy dobra przypływające do Ragusy na statkach, na nabrzeżu sprzedajemy nasze towary, a w pałacu rektora uzyskujemy sekretne zadania.

W tym prostym, opisanym wyżej mechanizmie kryje się jednak głęboka strategia. Każdy nowy, umieszczany na planszy dom nie tylko aktywuje akcje dla swojego właściciela, ale reaktywuje także wszystkie wcześniej umieszczone domy wokół miejskich heksów, z którymi nowy dom sąsiaduje. Dzięki temu gracze poza swoją turą ponownie otrzymują dostęp do tych cennych akcji. Warto tu także wspomnieć, że dzięki tej mechanice gracze nie czekają długo na swoją kolejkę, bo bardzo często będą mieli szansę na dodatkowe działania w turach przeciwników.