Elekt

Elekt

Polska premiera: 2019
Globalna premiera: -
Polscy wydawcy: What The Frog
Globalni wydawcy: -
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60-90 min
Wiek: 16+

Kategorie: Karciane
9.4 /10
na podstawie 5 ocen
Ocena gry
3.0 /5
na podstawie 3 ocen
Próg wejścia
gandalfzolty
08 listopada 2021, 20:21
10
Gra wyśmienita! Brakowało mi takiej właśnie taktycznej karcianki i jestem w szoku, że dorwałem się do niej dopiero teraz. Gra jest 2-4 graczy, ale miałem okazję zagrać tylko w duecie. O ile na dwóch gra jest pełna taktyki i trzeba się cały czas pilnować co wystawia przeciwnik i jak to kontrować to na więcej osób wydaje mi się, że gra byłaby troszkę losowa w wykładaniu kart. Gracze mają za zadanie konkurować o władzę w trzech strefach wykładając przy tym swoje jednostki. Po zebraniu 7 tytułów z kart na strefach jeden gracz zostanie zwycięzcą - Elektem. Gra choć ma bardzo proste zasady to pełna jest główkowania jak to zrobić, żeby przeciwnik dostał jak najmniej kart z tytułami a przy tym samemu je zdobyć. Trzeba się pilnować cały czas, bo gra jest pełna dokładania atrybutów, przekładania jednostek pomiędzy strefami, unicestwiania jednostek oraz oczywiście pokazywania swojej władzy! Kapitalny tytuł pełen móżdżenia oraz przeszkadzania swojemu oponentowi. Nie zabrakło oczywiście przepięknych grafik w świecie dark fantasy, które same przyciągają do oglądania ich. Z czystym sumieniem polecam każdemu.
Ta opinia była pomocna:
HKG Gildia
16 sierpnia 2021, 10:38
10
Walka o władzę

Rubież. Postapokaliptyczny świat, który zastąpił znaną wszystkim codzienność po tym, jak grupa badaczy otworzyła bramę do Bezmiaru z drzemiącymi weń pokładami Ciemności. W efekcie, niewzruszona na nuklearne eksplozje wielokształtna masa demonów zalała Ziemię. Ludzkość przetrwała, tworząc klany, lecz zwycięzcami w tej wojnie zostali okultyści, którzy nazwali siebie Ebionitami, a ich przywódca ogłosił się Pierwszym Cesarzem. Tak rozpoczęła się budowa Nowego Ładu na Ziemi, w efekcie czego jedynym państwem w Rubieżach pozostał Dominat – moloch budzący grozę w sercach wolnych ludzi.

Tak w skrócie można przedstawić świat, w którym została osadzona taktyczna gra karciana Elekt gdańskiego wydawnictwa What The Frog. Gra jest utrzymana w stylistyce dark fantasy i przeznaczona dla od 2 do 4 osób. Gracze wcielają się w pretendentów do mrocznego tronu z powodu zbliżającej się śmierci cesarza. Ich zadaniem będzie zdobycie wymaganej liczby Tytułów, a wszystko poprzez sprawne zarządzanie kartami na ręce, tworzenie udanych kombinacji i sporej dawce negatywnej interakcji.

Strefy
Obszar gry składa się z trzech stref: misji, wpływów i dworu, a sama rozgrywka zamknięta została w czterech fazach. Podczas pierwszej gracze będą rekrutować nowe jednostki, które, wraz ze znajdującymi się na ręce kartami, można rozdysponować do stref w fazie przydziału. Najwięcej emocji można znaleźć w fazie konfrontacji, kiedy to gracze będą toczyć boje, porównując liczbę posiadanych atrybutów w danej strefie, i dokonywać licznych akcji zaburzających taktykę przeciwnika. To tutaj mogą pojawić się nietrwałe sojusze w grze 3- i 4-osobowej, które jednak bardzo szybko ulegają rozpadowi w przypadku zbliżenia się jednego z graczy do celu gry. W ostatniej fazie następuje m.in. przekazanie Berła pierwszego gracza, odkrycie nowych kart w strefach i powrót pozostałych w grze jednostek na rękę.

Co do podstawki?

Elekt, autorstwa Krzysztofa Głośnickiego i z ilustracjami Katarzyny Malinowskiej, został z powodzeniem ufundowany podczas zbiórki crowdfundingowej w 2018 roku i doczekał się już 6 dodatków oraz jednego minidodatku, które łącznie powiększają grę o 124 karty i dodają kilka ciekawych rozwiązań do rozgrywki. Wydawnictwo What The Frog zadbało również o klimat podczas rozgrywki, wydając album Echo Światów z muzyką do gry podczas zbiórki przeprowadzonej na własnej stronie internetowej (whatthefrog.pl). Na wspomnianej stronie można również znaleźć wideo-instrukcję prezentującą, w jaki sposób szybko rozpocząć rozgrywkę w Elekta.

Obecnie poza Elektem w stajni wydawnictwa pojawiło się polskie wydanie strategicznej gry planszowej Tsukuyumi Full Moon Down, w której na modułowej planszy gracze będą starali się podbić i utrzymać jak największą liczbę obszarów, wykorzystując do tego asymetryczne frakcje.

W oczekiwaniu na własne Tsukuyumi można stoczyć szybką walkę o władzę nad Dominatem.
Ta opinia była pomocna:
Azazyl
09 lipca 2021, 15:18
10
Gra nie znajduje się w mojej skromnej kolekcji ale grałem i jest świetna
Ta opinia była pomocna: