Solar System Voyager

Solar System Voyager

Polska premiera: 2021
Globalna premiera: 2021
Polscy wydawcy: -
Globalni wydawcy: -
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 45-120 min
Wiek: 8+

0.0 /10
na podstawie 0 ocen
Ocena gry
0.0 /5
na podstawie 0 ocen
Próg wejścia

Planowana premiera: Grudzień 2021; trwa kampania na wspieram.to

Solar System Voyager to strategiczna, turowa gra planszowa o prowadzeniu agencji kosmicznej i eksploracji Układu Słonecznego. Każdy z graczy wciela się w lidera jednego z pięciu dostępnych krajów i w swojej turze może wykonać dwie z dziewięciu możliwych akcji, takich jak rozwój agencji, start rakiety, sabotaż itd.

Plansza gry to makieta Układu Słonecznego, o wymiarach 42x42cm, składająca się z 5 ruchomych pierścieni. Na każdym pierścieniu znajdują się kolejne obiekty Układu Słonecznego, pierścienie zaś są podzielone na takie liczby pól, by obracając każdy z pierścieni o 1 pole na rundę, tak żeby zachowane były prędkości planet oraz rakiet na orbitach wokół Słońca! To znaczy, że ze względu na różną odległość od Słońca, Wenus okrąża je w 3 rundy, w czasie gdy Ceres z Westą w 16!

Gdy wszyscy gracze wykonają swój ruch, obracamy każdy z pierścieni i położenie planet oraz rakiet zmienia się. Oznacza to, że gracze, by optymalizować swoje misje i nie tracić cennego czasu, muszą uczyć się przewidywać przyszłe ułożenie planet i zacząć planować starty rakiet z wyprzedzeniem, tak, jak prawdziwe agencje kosmiczne.

Gra daje dużą dowolność w tworzeniu własnych taktyk dzięki drzewku rozwoju, które podzieliliśmy na trzy gałęzie: turystykę kosmiczną, budowę baz oraz sabotaż. Gracze muszą na bieżąco zarządzać swoim budżetem, by w kluczowym momencie kosmicznego wyścigu nie zabrakło im funduszy. Do tego każda z agencji kosmicznych: USA, Rosja, Europa, Chiny i Japonia, posiada własny unikatowy bonus.

Na 96 kartach znajdują się krótkie historie oraz ciekawostki na temat wyścigu kosmicznego i astronautyki.  Gra uczy też planowania oraz pewnej formy wyobraźni przestrzennej, by przewidywać przyszłe ułożenie planet. Orbity policzone są w ten sposób, że mnożąc ilość pól na pierścieniu razy 3 miesiące, otrzymamy długość trwania roku na danej planecie! Gra pokazuje też, jak długo trwają prawdziwe misje kosmiczne.