Władcy Ziemi

Dominant Species
Władcy Ziemi

Polska premiera: 2022
Globalna premiera: 2010
Polscy wydawcy: Phalanx Games
Globalni wydawcy: GMT Games
Autorzy: Chad Jensen
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: ok. 180 min
Wiek: 12+

8.5 /10
na podstawie 4 ocen
Ocena gry
3.0 /5
na podstawie 1 ocen
Próg wejścia

Planowana premiera: III/IV kwartał 2022

90.000 p.n.e. – Epoka Lodowcowa zbliża się wielkimi krokami. Niczego nieświadome zwierzęta toczą swoją codzienną walkę o przetrwanie. Nadciągający lądolód zmieni jednak warunki gry. Przetrwają tylko te gatunki, które najlepiej przystosują się do nowej sytuacji.

Dominant Species to gra dla 2 do 6 graczy, która w abstrakcyjny sposób odtwarza krótki fragment dziejów naszej planety: niespodziewane nadejście epoki lodowcowej i wiążące się z tym wyzwania dla żywych stworzeń.

Każdy z graczy wciela się w rolę jednej z sześciu głównych gromad zwierząt: Ssaków, Gadów, Ptaków, Płazów, Pajęczaków lub Owadów. Grę rozpoczynają one w stanie naturalnej równowagi, ale nie potrwa to długo: tutaj naprawdę przetrwają jedynie najsilniejsi!

Gdy epoka lodowcowa ostatecznie nadejdzie, gracz z największą liczbą punktów zwycięstwa ogłosi swoje zwierzęta Gatunkiem Dominującym.

W trakcie rozgrywki w Dominant Species na planszy sukcesywnie umieszczane są duże sześciokątne płytki, symbolizujące pojawiające się nowe obszary do zasiedlenia. Płytki reprezentują różne tereny, m.in. pustynie, góry, lasy czy sawanny. Zbliżający się lądolód powoduje powstawanie tundry, która pochłania istniejące do tej pory tereny, mocno zmieniając sytuację na planszy.

Sercem gry jest mechanika rozstawiania Pionów Akcji. Każdą turę gry otwiera Faza Planowania, podczas której gracze umieszczają swoje dostępne piony na Matrycy Akcji, planując w ten sposób konkretne działania do wykonania w danej turze. W Fazie Wykonania te piony zostaną usunięte z planszy w określonej kolejności, a wskazanie przez nie akcje – zrealizowane. Każdy pion pozwala graczowi na wykonywanie różnych działań, takich jak rozród, zmiana środowiska, migracja, konkurowanie czy zlodowacenie.

Dzięki umiejętnie zaplanowanym akcjom gracze starają się zdominować swoimi zwierzętami jak najwięcej kafelków terenowych, co pozwoli im skorzystać z potężnych efektów Kart Dominacji. Wszystko po to, by zwiększyć szanse przeżycia własnych zwierząt i zdobyć cenne punkty zwycięstwa, utrudniając jednocześnie te same zamiary przeciwnikom.

Ale lepiej działać szybko, bo robi się coraz zimniej! Naprawdę bardzo zimno…