Lords of Hellas

Lords of Hellas

Polska premiera: 2018
Globalna premiera: 2018
Polscy wydawcy: Phalanx Games
Globalni wydawcy: Awaken Realms
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 60-90 min
Wiek: 14+

Kategorie: Strategiczne
7.8 /10
na podstawie 13 ocen
Ocena gry
3.1 /5
na podstawie 8 ocen
Próg wejścia
Bakcyl
14 marca 2022, 14:34
8
Bardzo ładna gra. Przyjemna rozgrywka, raczej się nie dłuży. Ciekawe postacie, śliczne figurki, czytelna mapa.
Ta opinia była pomocna:
Kości, Piony i Bastiony
04 września 2021, 10:55
7
Niezwyciężeni bohaterowie. Greccy bogowie. Kosmiczne Cywilizacje. To wszystko na jednej planszy sprawia, że każda rozgrywka to epicka walka o zdobywanie terytorii i przychylności bogów, by stać się Panem Hellady.
~Karol
Ta opinia była pomocna:
Krashgul
15 sierpnia 2021, 17:17
8
Po mniej więcej 30 partiach mogę powiedzieć, że jest to bardzo dobra gra area control z figurkami. Każdy z 4 celów jest tak samo istotny, ale początkujący gracze mogą myśleć, że zabicie 3 potworów jest zbyt proste. Gra jest naładowana klimatem. Już same cele gry są klimatyczne (brak zdobywania PZ co w grze z figurkami zabija klimat).
Gra też ma kilka wad dla tego nie mogę jej dać 10/10.
Pierwszą wadą jest instrukcja. W mojej grypie przez paręnaście parit grało się z jakąś mikro zasadą źle. Po czym poznało się innych ogranych ludzi i nawzajem uczyło się kolejnych mikro zasad.
Drugą wadą jest czytelność gry. Jeśli nie mamy dodatku budynki to zasada ufortyfikowania może zginać w grze, bo albo się o niej zapomni albo się będzie spierać, który hoplita jest ufortyfikowany, a który nie. Natomiast posiadając budynki plansza robi się szara. Szare posągi, szare ołtarze, szare miasta i szare potwory. Ufortyfikowanie staje się proste, ale świątynie zaczynają ginąć w tej tonie szarego plastiku. Z kolei posągi bogów dla początkujących graczy są często pytaniem: "który to?", bo na karcie pomocy mają rożne kolory. Na koniec dochodzą jeszcze szare potwory, które są duże. Razem to zaczyna tworzyć szare plamy na planszy. Rozwiązanie jest proste. Wystarczy pomalować miasta na jeden kolor (np. piaskowy), świątynie na np. (biały), potworą nadać kolory, a posągom dodać odpowiedni akcent kolorystyczny. Tylko to wymaga już dodatkowego wkładu własnego.
Gra zawiera wiele dodatków. Każdy z nich jest dobry, ale mógł by być niesamowity, gdy nie instrukcja. W dużym dodatku Kronos albo Dark Age mamy np. dużo modułów. Najczęściej pozwalających łączyć się nawzajem, ale trzeba przy tym się zastanowić jak je wprowadzać, bo każdy może mieć parę mikro zasad np. Orychalki, trochę mikro zasad jak Posejdon czy mnóstwo mikro zasad jak np. Hades. Bym zapomniał dodatki cierpią na brak pomocy graczy. Co prawda po jednej sztuce jest, ale dla jednego gracza i brak jakieś od mikro zasad.
Ogólnie grę wraz z dodatkami polecam i w swojej kategorii czyli dudes on map stawiam ją na pierwszym miejscu. Grę kieruję dla graczy, którzy cenią strategię nad elementami losowymi. Grę też polecam grupą w których np. jeden gracz nie lubi tego typu gier, bo on w tej grze może znaleźć swoją niszę. Podczas gdy inni będą raczej bawić się w area control on będzie mógł bardziej skupić się na ubijaniu potworów.
Ta opinia była pomocna:
ZakuBG
15 lipca 2021, 13:19
8
Głęboki klimat gry, mnogość strategi i sposobów na wygraną, duża regrywalność z dodatkami, wspaniałe ogromne figurki - dla nas pozycja obowiązkowa.
Ta opinia była pomocna: