Nova Luna

Nova Luna
Nova Luna

Polska premiera: 2020
Globalna premiera: 2019
Polscy wydawcy: Lucky Duck Games
Globalni wydawcy: Edition Spielwiese
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 30-60 min
Wiek: 8+

Kategorie: Strategiczne
Mechaniki: Kafelki
8.0 /10
na podstawie 13 ocen
Ocena gry
1.0 /5
na podstawie 4 ocen
Próg wejścia

Od wieków księżyc wpływa na nasze życie. Jest jednym z najlepiej zbadanych i opisanych ciał Układu Słonecznego, ale wciąż kryje przed nami wiele tajemnic... Księżyc w nowiu jest symbolem nowego początku. To idealny moment, by zacząć kolejne wyzwania i zaplanować swoją przyszłość. O to właśnie chodzi w grze Nova Luna (łac. księżyc w nowiu). W każdej rundzie musisz optymalizować swoje wybory i planować przyszłość opierając się na kurczących się zasobach kafelków księżycowego koła. Z każdym nowiem księżyca, musisz opracować nową strategię. Znajdź swój sposób na ułożenie kafelków oraz synergię między nimi i wygraj grę!

Nova Luna to abstrakcyjna gra autorstwa słynnego Uwe Rosenberga. Gracze dobierają kafelki z księżycowego koła i układają je przed sobą, tworząc punktujące wzory. Każdy nowy kafelek staję się zarówno częścią układanki, jak i dostarcza nowych zadań. Łatwe, ale dające spore możliwości do pogłówkowania zasady, spodobają się zarówno graczom rodzinnym, jak i tym bardziej zaawansowanym. „Nova Luna” jest światowym hitem, co potwierdza nominacja do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres.


W swojej turze dobierasz kafelek z księżycowego koła i dokładasz go do swojego obszaru gry, tak by sąsiadował z przynajmniej jednym już wcześniej dołożonym kafelkiem. Każdy nowy kafelek staję się zarówno częścią układanki, jak i dostarcza nowe zadania. Na każdym kafelku są od 1 do 3 zadań. Aby zrealizować zadanie, musisz połączyć dany kafelek z określoną liczbą kafelków we wskazanym kolorze. Jednym ruchem można zrealizować kilka zadań, co daje ogromną satysfakcję.


Po dobraniu kafelka, przemieszczasz swój znacznik na torze czasu o wskazaną na kafelku liczbę pól. Im lepszy kafelek, tym więcej czasu konsumuje. Swój ruch wykonuje gracz, który jest ostatni na torze czasu. Dzięki temu, przy odpowiednim zarządzaniu czasem, możesz wykonać nawet kilka ruchów pod rząd.