Wydawnictwa w Polsce

26 czerwca 2021

article_image

Seria artykułów dla początkujących

1. Początek
2. Recenzenci gier planszowych
3. Wydawnictwa w Polsce
4. Podcasty o grach planszowych
5. Wydarzenia planszówkowe
6. Sklepy z grami planszowymi

Tym razem w ramach serii artykułów dla początkujących przedstawię Wam wydawnictwa, dzięki którym mamy dostęp do wielu wspaniałych tytułów w Polsce, bez których nie moglibyśmy zagrać w ulubione gry w Naszym ojczystym języku. Wydawnictw w Polsce mamy sporo, jedni są mniejszymi, inni większymi graczami na Polskim rynku (i nie tylko) ale łączy ich wspólna cecha – zamiłowanie do gier planszowych i chęć dostarczenia gier do fanów, przy okazji na tym zarabiając (czyż to nie jest idealny pomysł na biznes?). Poniżej krótki opis każdego z nich i gry z których dane wydawnictwo jest najbardziej rozpoznawane:

Rebel największe wydawnictwo w Polsce założone w 2003 roku początkowo jako sklep, który wraz z postępem przekształcił się w wydawnictwo mając dziś w ofercie kilkanaście tysięcy pozycji. Jako wydawnictwo ich pierwszą wydaną grą było K2, a potem już było tylko z górki. Dzięki wydawnictwu mamy w Polsce takie gry jak:

 

Portal Games posiada prawdopodobnie najbardziej charyzmatycznego Prezesa i autora gier – Ignacego Trzewiczka, organizatora konwentu PortalCon, twórcy Planszówki TV na YouTube. Polskie wydawnictwo działające również na zagranicznym rynku może pochwalić się świetnymi tytułami, które przyjęły się zarówno w Polsce jak i na całym świecie:

Galakta – wydawnictwo, które w głównej mierze dostarczyło na polski rynek gry od zagranicznego wydawnictwa Fantasty Flight Games w świecie Gwiezdnych Wojen, Władcy Pierścieni czy Lovecrafta. Bardzo dobre gry w kategorie gier karcianych LCG, o których wspominałem w poprzednim artykule. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier wydanych przez Galaktę to gra Catan polecana często jako gra dla początkujących graczy.

Phalanx założone w 2009 roku wydawnictwo mające w swojej kolekcji świetne tytuły historyczne, ekonomiczne, strategiczne. Współpracujące z wieloma zagranicznymi autorami przekładając gry na Nasz ojczysty język. Najbardziej znane tytuły:

Lucky Duck Games – międzynarodowe wydawnictwo, które zasłynęło z gry Kroniki Zbrodni sprzedanej w 200 000 egzemplarzach i 21 krajach. Wydawnictwo otwarcie mówiące o zdobyczach technologicznych i wykorzystujące je w grach planszowych.

Bard Centrum Gier

Lucrum Games – lubią rywalizować, bardzo lubią gry z klimatem, bardzo nie lubią korzystania z komórki podczas grania i to zwłaszcza w ich gry:

IUVI Games – wydawnictwo, które zdecydowało się na ryzykowny ruch ratując i przejmując grę Solar City od upadającego wydawnictwa. Dzięki nim mnóstwo wspierających osób doczekało się wydania gry i odzyskało swoje pieniądze. Czapki z głów i podziękowania za inne wspaniałe tytuły oraz serię gier Smart Games:

Ogry Games O! Gry! Gry! zapoznajcie się z poniższymi grami:

Czacha Games – poznańskie wydawnictwo, które jak samo twierdzi skupia się na wyszukiwaniu „nieoczywistych” gier na rynku światowym i wydawaniu ich w Polsce. Do najbardziej znanych tytułów z ich logo możemy zaliczyć:

Dice&Bones - wydawnictwo założone przez Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości, które weszło na rynek ze swoją pierwszą grą Tyci Akrobaci:

Awaken Realms właściciele Gamefound i przede wszystkim polskie wydawnictwo działające też na rynku zagranicznym mające w swoim portfolio m.in. adaptację gry komputerowej This War of Mine, ale też inne mocne i dobre tytuły.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia – kto powiedział, że księgarnia nie może wydawać gier planszowych i robić to dobrze? Świetne tytuły od Wydawnictwa Nasza Księgarnia możecie sprawdzić pod poniższymi linkami:

Cube – kolejne poznańskie wydawnictwo, które jako jedno z pierwszych zaopatrywało Poznaniaków w gry planszowe, znane między innymi z:

Egmont Polska – wydaje książki, czasopisma, komiksy, ale przede wszystkim gry planszowe - zarówno dla rodzin, na imprezy, a także gry strategiczne w ramach serii „Egmont Geek”.

Albi Polska – najcięższy tytuł w ich kolekcji (dosłownie) waży ok. 10 kg! i nosi tytuł Gloomhaven. Inne tytuły tego wydawnictwa:

FoxGames – wydawnictwo działające w grupie wydawniczej Foksal będącej powiązaną kapitałowo z Empik dostarcza równie świetne tytuły, w tym gry paragrafowe, które już niedługo pojawią się w większej ilości w naszej bazie!

G3 – wydawnictwo z siedzibą w Koninie, o którym usłyszecie dzięki poniższym tytułom:

Trefl – polska grupa Trefl może kojarzyć się Wam z zabawkami czy z puzzlami – słusznie bo przecież kto nigdy nie układał puzzli od Trefla? Jednak oprócz puzzli i zabawek w ich ofercie znajdują się również gry planszowe:

Granna – słyszeliście o grze SuperFarmer? To właśnie wydawnictwo Granna jest odpowiedzialne za wydanie tej gry w Polsce w 1997. Na szczęście to był tylko początek i dziś wydawnictwo może pochwalić się bogatą kolekcją:

Hasbro – jeden z największych producentów zabawek na świecie. W Polsce rozpoznawany głównie dzięki nienawidzonej i jednocześnie uwielbianej gry przez milionów graczy – tak, mowa oczywiście o grze Monopoly.

Hobbity –  ponad 20 lat na rynku wydawniczym mówi samo za siebie. Wspaniałe gry od Hobbitów znajdziecie poniżej:

Instytut Pamięci Narodowej – postanowił wejść na rynek gier planszowych i kładąc główny nacisk na historię pokazuje, że grając w gry planszowe można się bawić i uczyć.

Wydawnictwo Zielona Sowa - istnieje na rynku wydawniczym od 1995 roku i wydaje nie tylko książki, ale też gry planszowe!

Lacerta – dzięki grze Agricola wydanej przez Lacerte wszedłem na dobre w świat planszówek i zobaczyłem jak gry planszowe mogą zmusić do myślenia przy jednoczesnej zabawie.

What the Frog – grupa gdańskich programistów organizuje sama zbiórki na swojej stronie, sama tworzy strony WWW no i przy okazji tworzy świetne gry planszowe. Są autorami niecodziennego projektu – muzyki dla graczy planszówkowych.

Go on board – wydawnictwo założone przez Łukasza Woźniaka z kanału „Gry planszowe u Wookiego”, w swojej ofercie posiada m.in. grę w świecie Wiedźmina.

Muduko – marka stworzona przez Fabrykę Kart Trefl-Kraków, a zatem w ich ofercie możecie znaleźć zarówno gry planszowe jak i karciane:

GramON – zupełnie inne wydawnictwo... bo wydawnictwo społecznościowe! Wydają nie tylko swoje gry, ale przede wszystkim pomagają każdemu z pomysłem na grę. Dodatkowo posiadają platformę “print to play” czyli miejsce, w którym znaleźć można szereg dobrych, darmowych, pełnych gier oraz wersje próbne i prototypy produktów komercyjnych, dzięki czemu mają oni możliwość zapoznania się z grą przed zakupem jej pełnej wersji. 

Bored Games – polska spółka akcyjna zajmująca się tworzeniem, produkcją i dystrybucją gier planszowych - full pakiet! Głęboko wierzą w synergię z grami komputerowymi! Już niedługo zobaczycie wszystkie gry wydawnictwa w naszej bazie więc warto śledzić!

Tactic – polski oddział fińskiego wydawnictwa. W ofercie znajdziecie zarówno gry rodzinne jk i imprezowe

Mattel – najbardziej znane gry to UNO oraz Scrabble

Ravensburger - od 2021 roku również w Polsce !

TM Toys

MDR - gry ilustrowane rysunkami m.in Andrzeja Mleczko 

Goliath

Games Unplugged - nowe poznańskie wydawnictwo, które wchodzi na polski rynek z Daimyo

Smart flamingo - wydawnicto kładące nacisk na autorskie gry począwszy od pomysłu do samego wydania. Ich pierwszym projektem był Plażing - parawany w dłoń

Strategos Games - kolejne nowe wydawnictwo (super, będzie więcej gier!) które debiutuje z grą Glory: Droga do Chwały

Kukuryku - wydawnictwo mające w swojej ofercie książki, gdy oraz zabawy edukacyjne nakierowane na aktywną naukę i kreatywną zabawę dla dzieci

RedImp - rozpoczęło swoją działalność w 2012 roku i skupia się głównie na grach plansozwych w świecie fantasy wykreowanym przez polskich pisarzy

The Knights of Unity - Wrocławskie studio gier, The Knights of Unity, wchodzi na rynek gier planszowych, jako nowy wydawca.  Death Roads: All Stars to ich debiutancki projekt, przy czym w planach jest również cyfrowa wersja gry, Death Roads: Tournament. Na swoim koncie mają również Scythe: Digital Edition oraz Tools Up

 


Komentarze (4)

Zaloguj się , aby móc dodać komentarz do artykułu
Ner Algert
07 września 2021, 23:33
Super artykuł!
dude2332
09 sierpnia 2021, 18:44
Świetny artykuł, potrzebowałem właśnie czegoś takiego, takiego spisu wszystkich wydawnictw wraz z listą przykładowych gier, jak również opisem. Mam nadzieję, że będzie artykuł o znanych (i może mniej znanych) projektantach gier planszowych wraz z ich kilkoma najbardzej znanymi grami :)
CYSIEK
07 sierpnia 2021, 17:45
Naprawdę aż tyle mamy polskich wydawnictw 🤯