Początek z grami planszowymi

26 czerwca 2021

article_image

Jeżeli trafiłeś na ten artykuł, oznacza to, że zacząłeś interesować się grami planszowymi. Super! Witam we wspaniałym świecie gier planszowych i jednocześnie ostrzegam…nie ma już odwrotu…

Seria artykułów dla początkujących

1. Początek
2. Recenzenci gier planszowych
3. Wydawnictwa w Polsce
4. Podcasty o grach planszowych
5. Wydarzenia planszówkowe
6. Sklepy z grami planszowymi

Artykuł przeznaczony jest głównie do osób początkujących, rozpoczynających przygodę z grami planszowymi. Tych, którzy słysząc słowo „gra planszowa” od razu mają na myśli przerzucanie kośćmi i skakanie po polach w Chińczyku lub stawianie nowego hotelu w Wiedniu licząc, że w następnej rundzie nie wyląduje się po raz kolejny na polu „Idziesz do więzienia!” grając w Eurobusiness lub Monopoly. Około 90% osób (niepoparte żadnymi badaniami), które miały do czynienia z grami planszowymi w dzieciństwie zaczynało właśnie od Monopoly czy Chińczyka, ale możesz mi wierzyć - gry planszowe to coś więcej, niż dwa tytuły, o których wspomniałem. Z tego względu, wraz z tym wpisem rozpoczynam serię artykułów poświęconych stawianiu pierwszych kroków w świecie gier planszowych, aby stopniowo wprowadzić Cię w nowe, ciekawe hobby.

Baza serwisu gramywplanszowki.pl zawiera mnóstwo pozycji, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś. Wystarczy, że wejdziesz do Katalogu, wybierzesz interesującą Cię kategorię, mechanikę (o tym opowiem w późniejszych artykułach) i na pewno znajdziesz kilka interesujących pozycji. Następnie możesz stworzyć własną półkę z wybranymi tytułami, którą nazwiesz „Gry do sprawdzenia” i gotowe!

No dobrze, ale skąd wiedzieć, czy wybrana gra będzie odpowiednia dla osoby, która wcześniej nie miała doświadczenia z grami planszowymi? Wszystko w swoim czasie, jednak najpierw pokażę Ci, jakie kategorie znajdziesz w katalogu GwP i jakiego rodzaju gier możesz się po każdej z nich spodziewać, abyś mógł sam poszukać w naszej bazie wymarzonej gry i zasięgnąć opinii innych graczy, którzy mogą oceniać gry na naszej stronie lub też posłuchać opinii recenzentów o których dowiesz się w kolejnym artykule.

W naszym serwisie GwP znajdziesz następujące kategorie:

  • Strategiczne
  • Karciane
  • Familijne
  • Imprezowe
  • Przygodowe
  • RPG
  • Paragrafowe
  • Dodatki

Strategiczne – to gry przeznaczone dla osób lubiących planować, zarządzać, obmyślać kolejne ruchy i optymalizować je pod kątem możliwych do uzyskania punktów. Grając w gry strategiczne na pewno trzeba będzie wytężyć niejedną szarą komórkę, przewidywać, może nawet wyliczyć opłacalność czy też prawdopodobieństwo. Klimat gier strategicznych może być dowolny, począwszy od stawania na czele rozwijającej się z biegiem czasu pod naszymi rządami cywilizacji, stoczeniu bitwy lub kampanii w świecie Władcy Pierścieni lub Gwiezdnych Wojen, terraformowaniu Marsa będąc CEO jednej z wielkiej korporacji, czy też budując własny rezerwat ptaków dbając o pożywienie i zdobywanie nowych gatunków.

Karciane – to gry, których głównym elementem, zgodnie z nazwą, są karty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gra opierająca się głównie na rozgrywce z użyciem kart była jednocześnie grą strategiczną lub imprezową, niemniej w grach karcianych będziemy najczęściej budować talię i zarządzać kartami na ręce. W ramach gier karcianych warto wspomnieć o 2 typach: LCG (Living Card Game) i CCG (Collectible Card Game) lub TCG (Trading Card Game). CCG i TCG opierają się na dokupowaniu nowych kart, aby zbudować jak najsilniejszą talię i móc pojedynkować się z innymi graczami. Im więcej kupimy, tym większa szansa na zdobycie rzadkiej karty, która da nam przewagę podczas gry, a zdobyte duplikaty śmiało możemy wymieniać i handlować nimi z pozostałymi graczami. Najstarszym przykładem z dzieciństwa jaki przychodzi mi do głowy to oczywiście Pokemony i choć zasady gry były nieistotne, to liczył się handel i wymiana kartami, aby „zebrać je wszystkie!”. LCG natomiast mają zdecydowanie niższą barierę wejścia. Wystarczy zakupić zestaw podstawowy i w zasadzie jesteśmy gotowi budować talię i rozpocząć rozgrywkę, a w miarę wzrostu naszego zainteresowania dokupić dodatki, które umożliwią modyfikacje talii.

Ciekawym przykładem gry karcianej jest również gra KeyForge, która w przeciwieństwie do LCG i CCG/TCG, jest unikalną grą karcianą, czyli taką, w której każda zakupiona talia jest kompletna, nie podlega modyfikacjom i co najważniejsze - każda talia jest niepowtarzalna! Celem w tym wypadku nie będzie zatem budowa talii z zakupionych wcześniej kart, ale „wyciśnięcie” jak najwięcej z kompletnej, unikalnej talii.

Familijne najlepsze gry rodzinne to takie, w których zabawę mają nie tylko najmłodsi, ale też rodzice i starsi. Cechują się łatwością w przyswojeniu zasad i przyjemną grafiką. Mogą również pełnić funkcję edukacyjną dla najmłodszych graczy. Celem tej gry nie jest maksymalne wyciśnięcie punktów z wykonywanej akcji, a raczej miłe spędzenie czasu w gronie rodzinnym i być może wciągnięcie dzieci w świat planszówek.

Imprezowe planszówkowy Sylwester? Spotkanie ze znajomymi w większym gronie? W takim przypadku najlepiej sprawdzą się gry imprezowe, które nie wymagają długiego tłumaczenia zasad, przeważnie przeznaczone są dla większej liczby osób. Świetnie sprawdzą się podczas integracji (choć i pokłócić się podczas gry imprezowej też nie będzie trudno). Mogą polegać na współzawodnictwie, rywalizacji, sprawdzą Twoją wiedzę z zakresu biologii, geografii, poruszą pokłady kreatywności i to wszystko nawet w przeciągu kilku sekund. Mnóstwo śmiechu (bądź płaczu) i świetnej zabawy – to wszystko czeka na Ciebie podczas gry imprezowej.

Przygodowe – ruszasz samotnie w nieznane czy zbierasz drużynę i wspólnie przemierzacie nowy świat w poszukiwaniu artefaktów? W przeciwieństwie do gier stricte strategicznych gra przygodowa może odznaczać się większą losowością, nie da się idealnie zaplanować kolejnego ruchu. Nie jesteś w stanie przewidzieć, co może Cię spotkać na kolejnym kafelku lasu. Nacisk kładziony jest na przeżycie przygody, poznanie fabuły, eksplorowanie nowego terenu. Jak wcześniej wspomniałem, możesz wspólnie ze znajomymi w ramach kooperacji decydować, w którym kierunku podążacie, jakie przedmioty powinniście ze sobą zabrać. Czy jesteście w stanie zmierzyć się z czyhającym za rogiem niebezpieczeństwem i przetrwać kolejny dzień na bezludnej wyspie?

RPG – gra być może kojarzona przez niektórych z grami komputerowymi, słusznie zresztą. Polegają głównie na odegraniu ról i wcieleniu się w daną postać, rozwoju umiejętności wraz z postępem fabuły i podejmowaniu decyzji. W ramach gry może występować tzw. Mistrz Gry, który jest niejako narratorem i to on decyduje, gdzie postacie się aktualnie znajdują, jakie czynności mogą podjąć i gdzie się udać. Do samej gry często wystarczy zakupić jeden podręcznik, który wprowadza Mistrza Gry w wybrany świat, prawa nim rządzące i to on, zgodnie ze swoimi fantazjami, nakieruje graczy na odpowiedni tor. Baza GwP zawiera głównie gry, których elementem jest RPG (a nie stricte RPG) czyli rozwój postaci i odgrywanie ról.

Paragrafowe – gry, w które jesteś w stanie zagrać sam, czytając książkę. Cała gra zawarta jest na kartkach książki, często świetnie ilustrowanych. Na początku przeważnie tworzysz własną postać i ruszasz w świat podejmując decyzje, które będą miały wpływ na dalszą rozgrywkę. Książka sama poprowadzi Cię przez kolejne strony i ilustracje. Gier tego typu w naszej bazie będzie przybywać wraz ze wzrostem zainteresowania tymi pozycjami.


Komentarze (0)

Zaloguj się , aby móc dodać komentarz do artykułu